Святих первоверховних
апостолів Петра і Павла 2019р.Б.

Щиро вітаємо всіх вірян
Православної Церкви України
зі святом апостолів Петра і Павла

Вiд Матвiя 16, 17-19
17 А Ісус відповів і до нього промовив: Блаженний ти, Симоне, сину Йонин, бо не тіло і кров тобі оце виявили, але Мій Небесний Отець.
18 І кажу Я тобі, що ти скеля, і на скелі оцій побудую Я Церкву Свою, і сили адові не переможуть її.
19 І ключі тобі дам від Царства Небесного, і що на землі ти зв'яжеш, те зв'язане буде на небі, а що на землі ти розв'яжеш, те розв'язане буде на небі!

Православна Церква України Харків Валківська громада ПЦУ Храм Святого Миколая Чудотворця місто Валки

В п'ятницю, 12 липня 2019 року Божого, біля освяченого хреста на місці майбутнього храму св.Миколая Чудотворця, відбулася урочиста служба Божа з нагоди свята первоверховних апостолів Петра і Павла.
Значення апостолів Петра і Павла для Святої Церкви було завжди вагомим, їх шанування починається, фактично, від часу їх смерті. Поховання святих первоверховних апостолів у Римі були добре відомі всім християнам, вони були місцями шанобливого поклоніння. Блаженний Ієронім Стридонський каже: «Коли я ще юнаком учився в Римі, то зі своїми ровесниками, зазвичай, в неділю ходив я на гроби апостолів і мучеників». Вшанування їх стає загальним у IV ст. у Східній і Західній Церквах. Імператор Костянтин Великий збудував у Константинополі величний храм на честь дванадцяти апостолів, де його і поховали.
Найдавніші церковні календарі вже містять вказівку про святкування на їх честь. Спочатку не всі Церкви святкували пам’ять святих апостолів Петра і Павла однаково. Календар Фурія Філокала з середини IV ст. вшановує пам’ять Петра і Павла 29 червня. Сирійський календар 411 року 28 грудня зазначає: «Павла і Петра, верховних апостолів». Подібно і у грузинському місяцеслові їх свято припадає на 28 грудня. Антіохійський місяцеслов IV ст. містить вказівки святкувати пам’ять святого Петра 28 червня, а святого Павла — 29 червня. З проповіді на день пам’яті святих апостолів Петра і Павла святителя Софронія, патріарха Єрусалимського довідуємося, що четвертий день після Різдва Христового в Єрусалимі був присвячений цим двом апостолам, їх празник у Римі в V ст., як свідчить папа Лев I, мав навіть восьмиденне післясвято.
Визначні Отці Церкви, як святий Іоан Золотоустий, блаженний Августин, святитель Амвросій Медіоланський та інші залишили нам чудові повчання в честь святих апостолів Петра і Павла. Найбільше проповідей на їх честь має святий Іоан Золотоустий. «Рим має двоє світлих очей, — каже він, — це тіла тих святих апостолів. Не так ясне небо, коли сонце розливає свої проміння, як світле місто римлян, що освітлює всі кінці всесвіту тими двома світилами». «О, блаженна двійце, — говорить він в іншому повчанні, — що вірно вловила душі всього світу! Петро — початок правої віри, великий священновершитель Церкви, наставник християн, скарб вишніх сил, апостол, наділений честю самим Христом. Павло — великий проповідник правди, похвала вселенної, небесний чоловік і земний ангел, слава Церкви; орел, що вознісся до неба, ліра Святого Духа… Павло й Петро — церковні світила, котрі щоденно просвічують Церкву, скарбники Святого Духа, просвітителі вселенної, посуди благодаті, тлумачі Святої Тройці, пояснювачі Божественного Слова… Стовпи Церкви, великі світильники вселенної».
Святий Амвросій Медіоланський у день Петра і Павла навчає: «Цей день, браття, усім нам і всьому світові добре знаний, бо сьогодні пам’ять святих Петра і Павла, їх свято не може вкритися ні в одній частині світу». Блаженний Августин в одній із своїх проповідей в честь апостолів каже: «Хоча з передання знаємо, що вони не загинули в один час, та все-таки пам’ять обох звершуємо в один день, тому що апостол Павло на один рік пізніше загинув того самого дня, у який Петро із пут тіла переставився у світ ангелів».